آنالیز

آنالیز موسیقی
شرایط حضور داوطلبان: داشتن حداقل یکی از شرایط زیر ضروری می باشد:
 
  • داشتن حداقل 5سال سابقه نوازندگی
  • دانشجوی موسیقی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد
  • متقاضی رشته آهنگسازی در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد

فهم و درک و تشخیص انواع موسیقی در سبک های گوناگون در گرو تحقیق و تفخص درآثار مختلف میسر می گردد. شنیدن و درست شنیدن موسیقی از مهمترین عواملی است که می تواند ما را در درک هرچه بهتر موسیقی یاری کند. هرآنچه که در رابطه با علوم موسیقی، شنیدن موسیقی(listening)، بحث دربارهء روابط موسیقی با سایرهنرها، بحث در ارتباط با انواع موسیقی کلاسیک در کشورهای مختلف انجام می گیرد، در محدوده ی جلساتی صورت خواهد گرفت که آنرا جلسات آنالیز موسیقی می نامیم.به عبارت دیگر می توان گفت آنالیز موسیقی یعنی: بحث در رابطه با جزئی ترین تا کلی ترین موضوعات یک اثر موسیقیایی.به تعریف دیگر: ازهم گسیختن(شکافتن) ارکان تشکیل دهنده یک اثر موسیقیایی و بررسی هرکدام از این ارکان به طول و تفسیر که در نهایت روشن سازد که اثر به چه شکلی و با توجه به چه عواملی ساخته شده است. درست مثل اینکه موتوریک اتومبیل را باز کنیم و ببینیم که این وسیله که تا اندازه ای در نگاه اول پیچیده است به نظر میرسد از چه موادی ساخته شده و چه طور کار می کند.

اهداف آنالیز موسیقی:
 
  • چه افرادی مخاطبین جلسات آنالیز هستند؟ 

برنامه ریزی جلسات آنالیز ما به این شکل است که هنرجویان، دانشجویانی که واجد شرایط ذکر شده باشند،به عنوان اعضای ثابت در تمامی هفته ها حضور خواهندداشت. این افراد به عنوان دانشجویان اصلی تحت تعلیم علوم مختلف موسیقی که در بند 3ذکر خواهند شد، قرار خواهند گرفت. به ازای هر سه یا چهار جلسه به نقد و بررسی یکی از آثار موسیقی تاریخ که به تشخیص مسئول جلسه انتخاب خواهد شد خواهیم پرداخت. از اهداف مهم که در این جلسات وجود دارد حضور بزرگان موسیقی یاهنرمندان با تجربه و آگاه به صورت مهمان در بعضی از جلسات می باشد.این مهم به صورت مستمر خواهد بودولی با فواصل زمانی بیشتر انجام خواهد پذیرفت.

  • شنیدن صحیح و حرفه ای موسیقی:

ممکن است که با خود بگویید شنیدن موسیقی صحیح و غلط ندارد. اما باید بگوییم که شنیدن موسیقی، نیز مانند فراگیری هر ساز نیاز به آموزش دارد. یکی از اهداف مهم آنالیز که در واقع مهمترین هدف آنالیز نیز می باشد در رابطه با شنیدن دقیق موسیقی است. ما با شنیدن صحیح و حرفه ای موسیقی(professional listening) می توانیم با سبک هر دوره ای از موسیقی و سبک هر آهنگساز در ساخت اثر آشنایی پیدا کنیم.همچنین در جلسات آنالیز شنیدن اجراهای مختلف از یک اثر موسیقیایی توسط نوازندگان، خوانندگان، یا رهبرهای ارکستر گوناگون در سال های مختلف مورد بررسی قرار می گیرد و ما تفاوت آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهیم داد. در واقع ما می خواهیم که در جلسات آنالیزفضایی سالم و کاملا علمی از موسیقی فراهم سازیم تابزرگان موسیقی تاریخ را بهتر بشناسیم.

  • شناخت علوم گوناگون موسیقی:

بحث در جلسات آنالیز نیاز به دانستن حداقل هایی داد که اگر مخاطبین و شرکت کنندگان در جلسات از آنها بی بهره باشند در واقع حضور آنان نیز بی معنی بوده است.همچنین اگر اطلاعات تئوریک و اساسی شرکت کنندگان در این حداقل ها نباشد آنها در فهم و درک صحبت هایی که در این جلسات نقل خواهد شد دچار مشکلاتی خواهند بود.بنابراین شناخت علوم موسیقی و (تئوری، هارمونی،کنترپوان، فرم، ارکستراسیون، مقدمات آهنگسازی وآشنایی با مفاهیم رهبری ارکستر) از جمله مواردی است که در این جلسات محل هدف قرار دارد. برطبق برنامهریزی انجام شده این علوم بسته به صلاحدید بحث جلسه ازطرف مسئول جلسات(سینا خیرآبادی) آموزش داده می شوند.

  • استفاده از اطلاعات دریافت شده در کار عملی دانشجو:

هر آنچه در این جلسات مورد نقد و بررسی قرار می گیرد،می توانند در نوازندگی و طریقه نوازندگی یک موسیقیدان تاثیر به سزایی داشته باشد. چرا که شناخت بهتر از هنر موجب درک بهتر آن است و درک بهتر باعث می شود که نتیجه بهتری حاصل شود.

آموزشگاه موسیقی آوا
info@ava-academy.irایمیل آموزشگاه موسیقی آوا
+98 26 327 18 779
+98 26 327 14 182
تلفن آموزشگاه موسیقی آوا
کرج- چهارراه طالقانی-روبروی برج آموت - خیابان قائم- پلاک125 آموزشگاه آواتلفن آموزشگاه موسیقی آوا
در حال بارگذاری ...